CBCI Education MasterMinds
Season-2
Launched on July 30, 2019 by
His Eminence Oswald Cardinal Gracias
At Archbishop's House, Bombay
THE NATIONAL WINNERS ARE
CATEGORY 1 (Classes VI
to VIII)
St. George High School, Mumbai
Vikram Patkar &
Mann Shaikh

Congratulations!
THE NATIONAL WINNERS ARE
CATEGORY 2 (Classes IX
to XII)
St. Xavier's School, Purulia, West Bengal
Anurag Singh Deo &
Saurav Jyoti

Congratulations!
School Level

Regional level

National Finale

CBCI EDUCATION MASTERMINDS

India's most comprehensive and most inclusive quiz-based movement till date, CBCI Education MasterMinds is a general awareness, social skills & knowledge enhancement programme for school students across India. The Education Office of the Catholic Bishops' Conference of India is catalysing ...Read More >

CBCI CENTER MESSAGE

The Catholic Church in India has always been in the forefront of serving... Read More >

Our Mission

Today’s competitive age, where children have to develop globally to achieve... Read More >

Our Religious

cover

Oswald Gracias (born 24 December 1944) is an Indian Cardinal of the Roman Catholic Church. He was appointed Archbishop of Bombay by Pope Benedict XVI on 14 October 2006..

About President
President CBCI
HIS EMINENCE OSWALD CARDINAL GRACIAS
President CBCI
cover

Joshua Mar Ignathios was born on born 24 May 1950, is the Metropolitan Bishop of the Eparchy of Mavelikkara of the Syro-Malankara Catholic Church in the state of Kerala, India.

About Secretary
SECRETARY GENERAL
MOST REV. JOSHUA MAR IGNATHIOS
VICE-PRESIDENT-I & INTERIM SECRETARY GENERAL CBCI
cover

He was born in Adyarpadav - Mangalore, Karnataka on 26 Aug 1950. He was baptised at Holy Family Church, Omzoor...

About Archbishop
Chairman, CBCI Office for education and Culture
Most Rev. Thomas D'Souza
Chairman, CBCI Office for education and Culture
cover

Rev. Fr. Joseph Manipadam SDB was born on August 31, 1953. He was ordained a priest on December 6, 1981. He is the Core Team Member of CBCI, National...

About Father
National Secretary CBCI Office for Education and Culture
Rev. Fr. Joseph Manipadam, SDB
National Secretary CBCI Office for Education and Culture

Our Schedule

REGIONS AND VENUE CITIES SCHOOL ROUND DATES REGIONAL ROUND DATES
Bihar (Patna City) October 14, 17, 20, 23 & 31 Sat, Nov 9, 2019
Jharkhand (Ranchi) October 31 & November 1, 2 Mon, Nov 11, 2019
Odisha (Bhubaneshwar) & Telugu (Hyderabad) October 31 & November 1, 2 Wed, Nov 13, 2019
Northern (Chandigarh) & Karnataka (Bengaluru) October 14, 17, 20, 23, 31 & November 1, 2, 7 Fri, Nov 15, 2019
Tamil Nadu (Chennai) October 14, 17, 20, 23, 31 & November 1, 2, 7 Sat, Nov 16, 2019
Kerala (Cochin) November 1, 2, 7, 11 Mon, Nov 18, 2019
Agra (Agra) October 14, 17, 20, 23, 31 & November 1, 2, 7, 11 Mon, Nov 18, 2019
Chhasgarh (Raipur) November 1, 2, 7, 11, 13 Wed, Nov 20, 2019
West Bengal (Kolkata) & Madhya Pradesh (Bhopal) October 14, 17, 20, 23, 31 & November 1, 2, 7, 11, 13 Thu, Nov 21, 2019
North Eastern (Guwaha) October 14, 17, 20, 23, 31 & November 1, 2, 7, 11, 13, 15 Fri, Nov 22, 2019
Western (Mumbai) October 14, 17, 20, 23, 31 & November 1, 2, 7, 11, 13, 15, 18, 20 Sat, Nov 23, 2019

Naonal Level: In the Capital of India, Delhi on Saturday, November 30, 2019
Venue details of all the events will be shared a month before



Sl. No Region Event Venue Event Location Event Date School Name Participant 1 Participant 2 Category
1 Kerala St. Albert's Higher Secondary School Kochi 29-Jan-19 Carmelgiri Eng Med School Anjana Jose Niranjana R Category 1
2 Kerala St. Albert's Higher Secondary School Kochi 29-Jan-19 St. Patrick's Academy Pranoy Giri Noel Bovan Category 2
3 Karnataka Paalanaa Bhavana Bangalore 31-Jan-19 Shanti Sadan High School Samarth Hulimani Sinchana Honnagoudar Category 1
4 Karnataka Paalanaa Bhavana Bangalore 31-Jan-19 Bharath Matha School Nivedita Tiwari Albin Jose Category 2
5 Telugu St. Paul's School Hyderabad 1-Feb-19 St. Mary's High School Khyati Shree Pillai Y. Sree Karthikeya Category 1
6 Telugu St. Paul's School Hyderabad 1-Feb-19 Atkinson High School Prabhanjaneya Kommu Gowtham Potla Category 2
7 Tamil Nadu Santhome Hr. Sec School Chennai 15-Apr-19 Petit Seminaire Hr Sec School S. Sanjeeiv S. Kamesh Category 1
8 Tamil Nadu Santhome Hr. Sec School Chennai 15-Apr-19 Petit Seminaire Hr Sec School Elankumaran R Bharathi B Category 2
9 Bihar Navjyoti Niketan Patna 15-Apr-19 Carmel English Medium School, Buxar Aditya Raj - Category 1
10 Bihar Navjyoti Niketan Patna 15-Apr-19 Carmel English Medium School, Buxar Vijay Krishan Rai Palak Rai Category 2
11 Odisha St. Joseph's Higher Secondary School Bhubaneshwar 17-Apr-19 St. Mary's School, Jajpur Aryan Pati Adisha Deo Category 1
12 Odisha St. Joseph's Higher Secondary School Bhubaneshwar 17-Apr-19 St. Thomas Convent School, Baleshwar Rishi Khandelwal Arnab Dolui Category 2
13 Jharkhand Social Development Centre Ranchi 17-Apr-19 Little Flower School, Jamshedpur Anmol Singh Rohit Verma Category 1
14 Jharkhand Social Development Centre Ranchi 17-Apr-19 Little Flower School, Jamshedpur Shounak Goswami Priyanshu Srivastava Category 2
15 Chhattisgarh St. Joseph's Cathedral Raipur 22-Apr-19 Carmel School , Ambikapur Sparsh Agrawal Aditi Agrawal Category 1
16 Chhattisgarh St. Joseph's Cathedral Raipur 22-Apr-19 Gyanodaya High School, Jagdalpur Shubham Nahak Himanshu Dewangan Category 2
17 Madhya Pradesh St. Joseph's Co Ed School Bhopal 23-Apr-19 St. Paul's Sr Sec School, Udaipur Hardik Bagora Garv Mogra Category 1
18 Madhya Pradesh St. Joseph's Co Ed School Bhopal 23-Apr-19 Campion Sr Sec School, Bhopal Vinamra Mandal Tanmay Sinha Category 2
19 Western St. Andrew's College  Mumbai 25-Apr-19 St. George High School, Greater Mumbai Vikram Patkar Mann Shaikh Category 1
20 Western St. Andrew's College  Mumbai 25-Apr-19 Mount St Ann High School, Telegaon Pune Jaydeep Kulkarni Om Gawade Category 2
21 Bengal Loreto House Kolkata 25-Apr-19 Auxilium Convent School, Hugli-Chinsurah Shoumyosree Mal Ishani Mukherjee Category 1
22 Bengal Loreto House Kolkata 25-Apr-19 St. Xavier's School , Puruliya Anurag Singh Deo Sourav Jyoti Category 2
23 North East Don Bosco High School Guwahati 27-Apr-19 St. Francis De Sales School , Dhemaji  Debashree Konwar Leena Upadhyay Category 1
24 North East Don Bosco High School Guwahati 27-Apr-19 Don Bosco High School, Nikamul, Tezpur Dhritiman Sawarni Prakritish Das Category 2
25 Northern Region St. Anne's Convent School  Chandigarh 29-Apr-19 St. Joseph's Hr Sec School, Baramulla Solheen Seher Irtika Akbar Category 1
26 Northern Region St. Anne's Convent School  Chandigarh 29-Apr-19 St. Xavier's School, Delhi Amogh K Umesh Divyansh Shandilya Category 2
27 Agra St. Peter's College Agra 30-Apr-19 St. Joseph's Academy , Ghaziabad Utkarsh Shukla Sarthak Sharma Category 1
28 Agra St. Peter's College Agra 30-Apr-19 St. John's School , Jaunpur Ashish Vishwakarma Aditya Soni Category 2

SPONSOR

sponsor

CO-SPONSOR

sponsor
sponsor
sponsor
sponsor

Partners

sponsor
sponsor
sponsor
sponsor
sponsor